Kas yra endometriozė?

period-endometriosis

Endometriozė yra būklė, kuriai būdingas gimdos gleivinės (endometriumo) augimas už gimdos ribų. Kai kurioms moterims tai sukelia skausmus, kitos nejaučia jokių simptomų.

Endometriozė yra būklė, kuriai būdingas gimdos gleivinės (endometriumo) audinio augimas už gimdos ribų, pavyzdžiui, kiaušidėse, kiaušintakiuose, išoriniame gimdos paviršiuje, makštyje, storojoje ar tiesiojoje žarnoje, ir su tuo susijusi lėtinė uždegiminė aplinkinių audinių reakcija. Už gimdos ribų augantis endometriumas išveša, atsidalija ir kraujuoja per mėnesines. Skirtingai nei gimdos viduje esantis endometriumas, šis audinys iš organizmo negali pasišalinti. Aplink endometriozės židinį esantys audiniai yra dirginami, pabrinksta, todėl ima formuotis cistos ir sąaugos1,2. Kai kurioms moterims tai sukelia skausmus, kitos nejaučia jokių simptomų1,3. Ši liga dažniausiai nustatoma 30–50 metų moterims ir manoma, kad ja serga 2–10 procentų vaisingo amžiaus moterų ir net 50 procentų moterų, kurios negali susilaukti kūdikio1. Endometriozė retai diagnozuojama pomenopauziniu laikotarpiu2.

Endometriozės priežastys ir rizikos veiksniai

Tikslios endometriozės priežastys nežinomos, tačiau mokslininkai mano, kad labiausiai tikėtina endometriozės priežastis yra sutrikęs mėnesinių kraujo pasišalinimas. Jei mėnesinių kraujas teka priešinga kryptimi ir iš gimdos per kiaušintakius patenka į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, dubenį, ten gali susidaryti endometriozės židiniai. Šiai ligai gali turėti įtakos ir genetiniai veiksniai (rizika yra didesnė, jei šia liga sirgo artimos giminaitės), imuninės sistemos sutrikimai (silpna imuninė sistema negali pašalinti ne vietoje esančio endometriumo audinio), hormonų sutrikimai (tikėtina, kad estrogenai skatina endometriozę), kai kurios chirurginės operacijos (pavyzdžiui, atliekant Cezario pjūvį ar šalinant gimdą, gali būti netyčia užkabinta ir kitur perkelta endometriumo audinio)3.

Kokie yra endometriozės simptomai?

Endometriozės simptomai gali būti:

  • įvairaus pobūdžio skausmas: skausmingi spazmai per mėnesines, kurie ilgainiui stiprėja; lėtinis (ilgalaikis) nugaros apačios ar dubens srities skausmas; skausmas lytinių santykių metu, tuštinantis ir šlapinantis;
  • kraujavimas arba tepimas tarp mėnesinių;
  • nevaisingumas;
  • virškinimo sutrikimai, pavyzdžiui, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas arba pykinimas, ypač per mėnesines1,3.

Endometriozės gydymas

Endometriozės gydymą skiria gydytojas, nustatęs diagnozę. Tuo tikslu jis gali atlikti ultragarsinį tyrimą, kad įsitikintų, ar nėra su endometrioze susijusių cistų, ir (arba) magnetinio rezonanso tyrimą (MRT), kartais atliekama pilvo ertmės apžiūra (laparoskopija)1,2.

Endometriozės gydymas priklauso nuo amžiaus, ligos sunkumo, simptomų ir nėštumo planavimo. Sudarant gydymo planą siekiama sumažinti endometriozės audinio augimą ir palengvinti skausmingus simptomus4. Dažnai pasitaiko nedidelių endometriumo židinių, kurių gydyti nereikia2. Skausmingiems mėnesinių spazmams palengvinti tinkamiausia priemonė yra skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas. Endometriozei gydyti gydytojas gali rekomenduoti hormonų terapiją3–6.

Sunkiais atvejais arba nepadedant vaistams, atliekama chirurginė endometriumo židinių šalinimo operacija. Operacija sumažina skausmą ir pagerina vaisingumą4,5.

Šiltos vonios ir šildomosios pagalvėlės atpalaiduoja pilvo raumenis ir palengvina spazmus. Simptomus gali palengvinti ir reguliari mankšta4.

  • Šaltiniai

    1. Dunselman GA, Vermeulen N, Becker C, et al. ESHRE guideline: management of women with endometriosis. Hum Reprod. 2014 Mar;29(3):400-12.
    2. Vercellini P, Viganò P, Somigliana E, Fedele L. Endometriosis: pathogenesis and treatment. Nat Rev Endocrinol. 2014 May;10(5):261.
    3. Endometriosis. OWH. Available at: https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/endometriosis. Accessed on Nov 2, 2018.
    4. Endometriosis. NHS. Available at https://www.nhs.uk/conditions/endometriosis/. Accessed on Nov 2, 2018.
    5. Zorbas KA, Economopoulos KP, Vlahos NF. Continuous versus cyclic oral contraceptives for the treatment of endometriosis: a systematic review. Arch Gynecol Obstet. 2015 Jul;292(1):37-43.
    6. Schweppe KW. The place of dydrogesterone in the treatment of endometriosis and adenomyosis. Maturitas. 2009 Dec 1;65:S23-7.

Mėnesinių skausmas

Mėnesinių arba menstruacijų skausmas – tai pulsuojantis spazmiškas skausmas pilvo apačioje, kurį mėnesinių laikotarpiu gali patirti moterys. Sužinoti daugiau apie mėnesinių skausmą.