DUK apie mėnesines

  • 01Kas yra mėnesinės ir kiek dienų jos trunka?

    Mėnesinės, arba menstruacijos – tai gimdos gleivinės (vidinio dangalo) pasišalinimas su krauju per makštį. Šis kas mėnesį vykstantis ciklas prasideda lytinio brendimo metu (paauglystėje) ir baigiasi sulaukus menopauzės. Vaisingo amžiaus moterims mėnesinės vidutiniškai kartojasi kas 28 dienas ir trunka 3–5 dienas.

    Skaityti daugiau apie mėnesines.

  • 02Kada atsiranda pirmosios mėnesinės?

    Mergaitėms pirmosios mėnesinės atsiranda brendimo laikotarpiu, sulaukus maždaug 12–13 metų.

    Skaityti daugiau apie mėnesines.

  • 03Kas yra priešmenstruacinis sindromas?

    Priešmenstruaciniam sindromui (PMS) būdingi požymiai prasideda likus maždaug savaitei iki mėnesinių ir išnyksta prasidėjus mėnesinėms. Fiziniai PMS požymiai yra nuovargis, kūno tinimo arba pabrinkimo pojūtis, pilvo pūtimas, krūtų pabrinkimas, galvos skausmas, svorio padidėjimas, kūno skausmai ir kojų tinimas, menstruacinė migrena. Psichologiniai PMS požymiai yra dirglumas, nervingumas, nuotaikos svyravimai, liūdesys, gebėjimo susikaupti sumažėjimas, miego sutrikimai ir nenoras užsiimti įprasta veikla. Kai kurios moterys patiria tik silpnus požymius, tačiau kitoms jie gali būti stiprūs ir trukdyti kasdienei veiklai.

    Skaityti daugiau apie priešmenstruacinį sindromą.

  • 04Kokia yra normalaus menstruacijų ciklo trukmė?

    Vidutinė menstruacijų ciklo trukmė yra maždaug 28 dienos, o normali ciklo trukmė gali būti nuo 21 iki 35 dienų.

    Skaityti daugiau apie menstruacijų ciklą.

  • 05Kaip palengvinti mėnesinių skausmą?

    Mėnesinių arba menstruacijų skausmas – tai pulsuojantis spazminio pobūdžio skausmas pilvo apačioje, pasireiškiantis moterims mėnesinių metu. Skausmas gali plisti į nugarą arba šlaunis.

    Dažniausiai mėnesinių skausmas yra gana silpnas ir jį galima įveikti namuose. Jei skausmas nesusijęs su liga, jį gali palengvinti šildomosios pagalvėlės arba karšto vandens butelis, kurį reikia uždėti ant pilvo arba nugaros apačios, prausimasis karštame duše, mažo intensyvumo fiziniai pratimai, pakankamas poilsis, nugaros apačios ir pilvo masažas, atsipalaidavimo pratimai, pavyzdžiui, joga ir meditacija.

    Mėnesinių skausmui sumažinti galima vartoti spazmus slopinančius vaistus (spazmolitikai) arba nereceptinius vaistus nuo skausmo, pavyzdžiui, nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU), tačiau prieš tai visada geriausia pasitarti su gydytoju.

    Skaityti daugiau apie mėnesinių skausmą.

  • 06Ar turiu susirūpinti, jeigu mano mėnesinės nereguliarios?

    Nereguliarios mėnesinės nebūtinai reiškia ligą, kurią reikia gydyti. Mėnesinės gali būti nereguliarios paauglėms pirmuosius 3 metus po jų atsiradimo, nes dar nėra subrendusi hormonų sistema, artėjant menopauzei arba vartojant hormoninius kontraceptikus, dėl streso, nutukimo ar per mažo kūno svorio. Vis dėlto mėnesinių ciklas gali sutrikti ir dėl ligų: skydliaukės arba kraujo krešėjimo sutrikimų, gimdos polipų, fibroidų, endometriozės, policistinių kiaušidžių sindromo, gimdos kaklelio arba gimdos vėžio, todėl svarbu kreiptis į gydytoją ir atlikti išsamius tyrimus priežasčiai nustatyti ir pašalinti.

    Skaityti daugiau apie mėnesinių ciklo sutrikimus.

  • 07Ar kraujavimas tarp mėnesinių yra normalus dalykas?

    Kraujavimą tarp mėnesinių gali sukelti hormoninių kontraceptikų vartojimas, hormonų pokyčiai arba kitokie sveikatos sutrikimai, todėl būtina pasitarti su gydytoju.

    Skaityti daugiau apie mėnesinių ciklo sutrikimus.

  • 08Kokios gali būti mėnesinių skausmo priežastys?

    Mėnesinių skausmas būna dviejų tipų – pirminis ir antrinis. Kiekvieno tipo mėnesinių skausmo priežastys yra skirtingos. Pirminį mėnesinių skausmą sukelia gimdos raumeninės sienelės susitraukimai. Susitraukinėjant gimdos sienelei, gimdos gleivinė atsidalija ir pasišalina su krauju per makštį. Per mėnesines tai normalu. Susitraukiant gimdos sienelės raumenims, užspaudžiamos kraujagyslės, laikinai sutrinka audinių aprūpinimas krauju ir deguonimi. Dėl šios priežasties išsiskiria skausmą sukeliančios cheminės medžiagos, vadinamos prostaglandinais, ir kitos gimdos raumenų susitraukimą dar labiau skatinančios medžiagos. Antrinio tipo mėnesinių skausmą sukelia tokios būklės kaip endometriozė ir gimdos fibroidai. Šio tipo skausmas paprastai prasideda sulaukus vyresnio amžiaus ir ilgainiui ima stiprėti.

    Skaityti daugiau apie mėnesinių skausmą.

  • 09Ar normalu, jei per mėnesines išsiskiria kraujo krešulių?

    Nedideli kraujo krešuliai per mėnesines yra normalu. Nereikia nerimauti, jeigu jie yra mažesni nei 50 centų moneta, pasitaiko mėnesinių ciklo pradžioje ir yra šviesiai arba tamsiai raudonos spalvos. Nenormalūs krešuliai paprastai yra didesni kaip 50 centų moneta ir susidaro ne tik mėnesinių ciklo pradžioje. Didesnių krešulių išsiskyrimas per mėnesines gali reikšti, kad reikia kreiptis į gydytoją.

    Skaityti daugiau apie mėnesinių kraujo krešulius.

  • 10Ar turėčiau nerimauti dėl gausių mėnesinių su kraujo krešuliais?

    Gausias mėnesines su kraujo krešuliais gali lemti normalūs hormoniniai veiksniai. Vis dėlto gausaus mėnesinių kraujavimo su krešuliais priežastys kartais gali būti tam tikros ligos ir būklės: gimdoje susidariusios kliūtys (pvz., fibroidai, endometriozė, adenomiozė, piktybiniai navikai), hormonų disbalansas, persileidimas, kraujo krešėjimo sutrikimai. Todėl jeigu per mėnesines gausiai kraujuojama (tamponą ar įklotą reikia keisti kas 2 valandas arba dažniau) ir (arba) pastebima didesnių kaip 50 centų moneta krešulių, reikia kreiptis į gydytoją.

    Skaityti daugiau apie mėnesinių kraujo krešulius.

  • 11Ką reiškia, jeigu nėra mėnesinių?

    Net jei esate vaisingo amžiaus, vėluojančios mėnesinės ar jų nebuvimas ne visada reiškia, kad laukiatės. Mėnesinės gali vėluoti arba išnykti dėl streso, nutukimo arba per mažo svorio, pernelyg intensyvaus sporto ir kai kurių ligų. Jeigu mėnesinės vėluoja ir nėštumo testo rezultatas neigiamas, būtina kreitis į gydytoją.

    Skaityti daugiau apie mėnesinių ciklo sutrikimus.

  • 12Kokio amžiaus sulaukus išnyksta mėnesinės?

    Mėnesinės išnyksta sulaukus 45–55 metų; tai vadinama menopauze. Kliniškai moteris laikoma sulaukusi menopauzės, kai jai nėra mėnesinių 12 mėnesių iš eilės.

    Skaityti daugiau apie menopauzę.