Perimenopauzė

menopause-perimenopause

Perimenopauzė – tai laikotarpis prieš pat menopauzę, kai dėl hormonų pokyčių moters organizme vyksta fiziniai ir emociniai pokyčiai.

Perimenopauzė – tai apytikriai apibrėžiamas moters reprodukcinio amžiaus laikotarpis iki menopauzės. Jis dar vadinamas perėjimu į menopauzę, kai moters organizme vyksta daug hormoninių pokyčių, pavyzdžiui, mažėja estrogenų ir didėja folikulus stimuliuojančio hormono (FSH) koncentracija1–3.

Kada pasireiškia perimenopauzė?

Perimenopauzės fazė paprastai prasideda ketvirtąjį arba penktąjį moters gyvenimo dešimtmetį. Daugeliui moterų perimenopauzė paprastai trunka maždaug 4 metus, bet gali trukti iki 10 metų1,2.

Hormonų pokyčiai perimenopauzės laikotarpiu

Perimenopauzės laikotarpiu moters organizmas patiria daug pokyčių – tiek fizinių, tiek emocinių. Šie pokyčiai susiję su tam tikrų lytinių hormonų koncentracijos pasikeitimu. Palaipsniui didėja FSH ir liuteinizuojamojo hormono (LH) koncentracija. Šis pokytis taip pat lemia ir tai, kad iš kiaušidžių ne visada atsipalaiduoja kiaušinėlis, arba kiaušialąstė1–3.

Be to, mažėja tokių hormonų kaip estrogeno ir progesterono koncentracijos1–3. Dėl perimenopauzės laikotarpiu vykstančių hormonų pokyčių mėnesinės tampa nereguliarios. Skirtingų moterų mėnesių ciklų nereguliarumas skiriasi1–3.

Perimenopauzės požymiai

Perimenopauzės požymiai yra susiję su įvairiais hormonų pokyčiais, ypač su estrogeno koncentracijos mažėjimu. Skirtingoms moterims šie simptomai skiriasi, be to, jie priklauso ir nuo aplinkos veiksnių1–3.

Dažniausias perimenopauzės laikotarpio požymis yra nereguliarus mėnesinių ciklas. Gali būti ilgas tarpas tarp dviejų ciklų arba ciklai gali būti trumpesni. Kai kurioms moterims tarpas tarp mėnesinių gali būti 60 dienų, o kai kurioms gali jų nebūti 3–4 mėnesius. Daliai moterų per mėnesinių ciklą kraujavimas gali būti minimalus arba jo gali visai nebūti1–3.

Hormonų pokyčiai sukelia ir daugiau požymių – karščio bangas, naktinį prakaitavimą. Šiuos du požymius perimenopauzės ir menopauzės amžiaus moterys patiria dažniausiai1–3.

Be to, manoma, kad perimenopauzės laikotarpiu moterys patiria didelę nuotaikų kaitą. Vidutinio amžiaus moterims dažnai pasitaiko depresijos epizodų. Šie depresijos epizodai taip pat siejami su estrogenų koncentracijos organizme sumažėjimu1–3.

Kai kurios moterys perimenopauzės laikotarpiu skundžiasi miego trūkumu arba nemiga1–4.

Kaip palengvinti perimenopauzės požymius?

Perimenopauzė yra natūralus reiškinys ir jos gydyti nereikia. Perimenopauzės požymius galima palengvinti tais pačiais būdais, kaip ir menopauzės požymius.

Kada įvyksta menopauzė?

Menopauzė įvyksta, kai mėnesinių moteriai nėra 12 mėnesių (1 metus). Šis laikotarpis paprastai žymi perimenopauzės pabaigą1–3.

Menopauzės simptomai

Dėl įvairių hormonų pokyčių organizme moterys menopauzės laikotarpiu patiria tam tikrų simptomų. Sužinoti daugiau apie menopauzės simptomus.

Kaip palengvinti menopauzės požymius

Kai vargina menopauzės požymiai, yra būdų juos palengvinti ir pagerinti gyvenimo kokybę. Skaityti daugiau, kaip palengvinti menopauzės požymius.