Kas yra mėnesinių skausmas?

period-pain

Mėnesinių, arba menstruacijų, skausmas – tai pulsuojantis spazminio pobūdžio skausmas pilvo apačioje, kurį moterys gali patirti per mėnesines. Skausmas gali būti juntamas pilvo srityje ir plisti į nugarą arba šlaunis.

Skausmas gali būti įprastas mėnesinių reiškinys. Jį vienu ar kitu gyvenimo etapu patiria daugelis moterų. Jis dar vadinamas dismenorėja. Skausmas gali būti būti silpnas arba stiprus. Kartais mėnesinių spazmai gali būti intensyvūs, kartais – vos juntami ir nevienodi per kiekvieną mėnesinių ciklą. Mėnesinių skausmas skiriasi nuo priešmenstruacinio sindromo (PMS). PMS pasireiškia maždaug savaitę prieš mėnesinių pradžią, o mėnesinių skausmas juntamas jų metu.

Mėnesinių skausmo priežastys

Mėnesinių skausmas būna 2 tipų – pirminis ir antrinis. Kiekvieno tipo mėnesinių skausmo priežastys yra skirtingos.

Pirminį mėnesinių skausmą sukelia gimdos sienelės raumeninio sluoksnio susitraukimai. Susitraukinėjant gimdos sienelės raumeniniam sluoksniui, gimdos gleivinė atsidalija ir su krauju pasišalina per makštį. Per mėnesines tai yra normalu. Susitraukinėjant raumenims, užspaudžiamos gimdos sienelės kraujagyslės, todėl laikinai sutrinka audinių aprūpinimas krauju ir deguonimi. Dėl to išsiskiria skausmą sukeliančios cheminės medžiagos, vadinamos prostaglandinais, ir kitos gimdos raumenis sutraukiančios medžiagos1.

Antrinį mėnesinių skausmą sukelia tokios būklės kaip endometriozė ir gimdos fibroidai. Šio tipo skausmas dažniausiai prasideda vyresnio amžiaus moterims ir ilgainiui yra linkęs stiprėti2.

Kokie kiti simptomai yra susiję su mėnesinių skausmu?

Kiti su mėnesinių skausmu susiję simptomai yra pilvo spazmai, kurie kartais būna stiprūs, bei nugaros apačios, klubų ir vidinės šlaunų pusės skausmas. Kartais, kai mėnesinių skausmas labai stiprus, gali pasireikšti ir kitų simptomų, pavyzdžiui, pykinimas, vėmimas, skrandžio sutrikimai, viduriavimas ir galvos skausmas. Mėnesinių skausmas paprastai prasideda kartu su mėnesinėmis ar net keletą dienų prieš jas ir trunka 48–72 valandas, bet gali užsitęsti ir ilgiau. Šis skausmas paprastai sustiprėja, kai yra gausus kraujavimas 1–4.

Kaip palengvinti mėnesinių skausmą?

Dažniausiai mėnesinių skausmas yra gana silpnas ir jį galima įveikti namuose. Pirminį, t.y. su liga nesusijusį, mėnesinių skausmą gali sumažinti tokios priemonės kaip šildomosios pagalvėlės arba karšto vandens butelis, kurį reikia uždėti ant pilvo arba nugaros apačios, prausimasis karštame duše, mažo intensyvumo fiziniai pratimai, pakankamas poilsis, nugaros apačios ir pilvo masažavimas, atsipalaidavimo pratimai, pavyzdžiui, joga ir meditacija, kofeino, tabako, alkoholio ir per didelio druskos kiekio vartojimo atsisakymas1,3,5.

Mėnesinių skausmui sumažinti galima vartoti nereceptinius vaistus nuo skausmo, pavyzdžiui, nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU). Palengvinti skausmą padeda tokie vaistai kaip aspirinas, ibuprofenas ir naproksenas. Tačiau vaistų nuo skausmo nereikėtų vartoti astma arba skrandžio, inkstų ar kepenų ligomis sergančioms bei aspirinui alergiškoms moterims. Prieš vartojant NVNU, visada geriausia pasitarti su gydytoju6.

Per mėnesines jaučiamą skausmą šiek tiek gali sumažinti spazmus slopinantys vaistai (spazmolitikai) ir kitos priemonės, pavyzdžiui, transkutaninė (per odą) elektrinė nervų stimuliacija (TENS)1,6.

Kada kreiptis į gydytoją?

Pasitarti su gydytoju rekomenduojama, kai namie vartojamos priemonės arba NVNU nepadeda, mėnesinių skausmai tampa tokie stiprūs ir intensyvūs, kad trukdo kasdieniam gyvenimui, kai skausmą lydi karščiavimas, kai mėnesinės tampa gausesnės ir nereguliarios, jeigu skausmas pirmąkart gyvenime išsivysto sulaukus 25 metų. Gydytojas pasiteiraus apie simptomus ir mėnesinių ciklą, atliks apžiūrą ir tyrimus, būtinus tiksliam būklės įvertinimui ir patologijos diagnozavimui, ir, jei reikės, paskirs gydymą5,6.

  • Šaltiniai

    1. Dawood MY. Primary dysmenorrhea: advances in pathogenesis and management. Obstet Gynecol. 2006 Aug;108(2):428-41.
    2. Harel Z. Dysmenorrhea in adolescents and young adults: etiology and management. J Pediatr Adolesc Gynecol. 2006 Dec;19:363-71.
    3. Period Pain. NHS. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/period-pain/. Accessed on Nov 27, 2018.
    4. Vincenzo De Sanctis MD, Soliman A, Bernasconi S, et al. Primary dysmenorrhea in adolescents: prevalence, impact and recent knowledge. Pediatr Endocrinol Rev (PER). 2015 Dec;13(2).
    5. Period Pain. MedlinePlus. Available at: https://medlineplus.gov/periodpain.html. Accessed on Nov 27, 2018.
    6. Lefebvre G, Pinsonneault O, Antao V, et al. Primary dysmenorrhea consensus guideline. J Obstet Gynaecol Can. 2005 Dec;27(12):1117-46.

Endometriozė

Endometriozė – tai skausminga būklė, kuomet gimdos gleivinė (endometriumas) ima augti už gimdos ribų. Sužinoti daugiau apie endometriozę.