Nuotaikos svyravimai menopauzės laikotarpiu

menopause-symptoms-mood-swings

Moterims menopauzės ir perimenopauzės laikotarpiu dažnai pasireiškia psichologinių simptomų, tokių kaip nuotaikos pokyčiai, nerimas, padidėjęs dirglumas. Daugiausia šie simptomai yra susiję su sumažėjusia estrogenų koncentracija organizme.

Labai dažnai menopauzės ir ypač perimenopauzės laikotarpiu moterys patiria nuotaikos svyravimus ir nerimą. Dėl šių nuotaikos svyravimų moteris gali tapti dirgli. Menopauzę patiriančios moterys gali tapti labai liūdnos, jausti tuštumą (depresija), jų liūdesio laikotarpiai gali kaitaliotis su ypatingu džiugesiu (manija). Šie nuotaikos svyravimai taip pat yra siejami su karščio bangų sukeliamu miego trūkumu1.

Kokios yra nuotaikos svyravimų menopauzės laikotarpiu priežastys?

Manoma, kad nuotaikos svyravimus menopauzės laikotarpiu sukelia kiaušidžių gaminamų hormonų koncentracijos pokyčiai. Vieni iš kiaušidžių gaminamų hormonų yra estrogenai. Jie gerina nuotaiką, todėl jų trūkumas arba sumažėjimas gali sutrikdyti nuotaiką ir sukelti nerimą. Be to, nuotaikos svyravimus ir nerimą menopauzės laikotarpiu gali dar labiau sustiprinti karščio bangos ir naktinis prakaitavimas, nes šie požymiai neretai sutrikdo miegą, sukelia dirglumą, dėl jų gali suprastėti bendra gyvenimo kokybė2.

Kiti nuotaikos svyravimus sukeliantys veiksniai

Menopauzės laikotarpiu moterų patiriami nuotaikos svyravimai ir nerimas gali būti susiję ir su kitais veiksniais. Tai paveldimumas (šeimoje buvę depresijos atvejai), įtampa, padidėjęs kūno masės indeksas (KMI), žemas socialinis ir ekonominis statusas, rūkymas, fizinės veiklos nebuvimas, neigiamas požiūris į menopauzę ir senėjimą3.

Menopauzės sukeliamų nuotaikos svyravimų charakteristika

Nors depresijos rizika menopauzės laikotarpiu yra didesnė, nuotaikos sutrikimų nereikėtų painioti su depresija. Depresija yra vadinami ilgi blogos nuotaikos epizodai, trunkantys ne mažiau kaip dvi savaites.

Prastos nuotaikos požymiai gali būti:

  • liūdesys;
  • nerimas;
  • panikos priepuoliai;
  • padidėjęs susirūpinimas;
  • padidėjęs nuovargis;
  • maža savivertė;
  • nusivylimo jausmas;
  • pyktis.

Menopauzės sukeliamo nerimo charakteristika

Nerimas gali pasireikšti tiek fiziniais, tiek psichologiniais simptomais. Fiziniai simptomai gali būti:

  • padažnėjęs pulsas;
  • greitas juntamas širdies plakimas (palpitacija);
  • negalavimo arba silpnumo jausmas;
  • skausmas krūtinės srityje;
  • galvos skausmai;
  • per stiprus prakaitavimas;
  • apetito netekimas;
  • bendras silpnumas5.

Menopauzės laikotarpiu pasireiškiančių nuotaikos svyravimų ir nerimo gydymas

  • Pakaitinė hormonų terapija (PHT): pakatinė terapija estrogenais efektyviai gerina ir stabilizuoja nuotaiką. Jei moteriai nėra pašalinta gimda, nuotaikos sutrikimams gydyti menopauzės laikotarpiu skiriami estrogenų ir progestagenų deriniai. Moterims, kurioms gimda yra pašalinta, skiriama vien estrogenų terapija6.
  • Nuotaikos sutrikimus veiksmingai gydo įprasti antidepresantai, tokie kaip serotonerginiai preparatai, pavyzdžiui, citalopramas ir escitalopramas8.
  • Taip pat yra rekomenduojamos nefarmakologinės priemonės (atsipalaidavimo pratimai ir kt.), nes nuotaikos sutrikimai menopauzės laikotarpiu yra susiję ir su psichosocialiniais veiksniais8.
  • Šaltiniai

    1. Cohen LS, Soares CN, Vitonis AF, Otto MW, Harlow BL. Risk for new onset of depression during the menopausal transition the Harvard Study of Moods and Cycles. Arch Gen Psychiatry. 2006 Apr; 63:385-90.
    2. Freeman EW, Sammel MD, Lin H, Nelson DB. Associations of hormones and menopausal status with depressed mood in women with no history of depression. Arch Gen Psychiatry. 2006 Apr; 63:375-82.
    3. Deeks AA. Psychological aspects of menopause management. Best Pract Res Clin Endocrinol Metab. 2003 Mar 1;17(1):17-31.
    4. Low mood and depression. NHS. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/stress-anxiety-depression/low-mood-and-depression/. Accessed Nov 14, 2018.
    5. Mood changes and depression. RCOG. Available at: https://www.rcog.org.uk/en/patients/menopause/mood-changes-and-depression/. Accessed Nov 14, 2018.
    6. Sagsöz N, Oguztürk O, Bayram M, Kamaci M. Anxiety and depression before and after the menopause. Arch Gynecol Obstet. 2001 Jan 1;264:199-202.
    7. Menopause diagnosis and management. NICE. Available at: https://www.nice.org.uk/guidance/ng23/chapter/Recommendations#managing-short-term-menopausal-symptoms. Accessed Nov 15, 2018.
    8. Cohen LS, Soares CN, Joffe H. Diagnosis and management of mood disorders during the menopausal transition. Am J Med. 2005 Dec 19;118(12B):93S-97S.

Kaip palengvinti menopauzės požymius

Kai vargina menopauzės požymiai, yra būdų juos palengvinti ir pagerinti gyvenimo kokybę. Skaityti daugiau, kaip palengvinti menopauzės požymius.

„Estromineral Serena Plus“

„Estromineral Serena Plus“ yra maisto papildas su sojų izoflavonais, probiotikais, magnolijų ekstraktu, vitaminu D3, kalciu, magniu ir tikrųjų skaistminų ekstraktu, kuris padeda palaikyti normalią būklę menopauzės laikotarpiu. Skaityti daugiau apie „Estromineral Serena Plus“.