Kas yra mėnesinės?
Mėnesinės, arba menstruacijos – tai gimdos gleivinės (vidinio dangalo) pasišalinimas su krauju per makštį. Šis kas mėnesinį moterims pasikartojantis ciklas prasideda bręstant ir baigiasi sulaukus menopauzės. Vaisingo amžiaus moterims mėnesinės vidutiniškai kartojasi kas 28 dienas ir trunka 3–5 dienas.
Vaisingo amžiaus moterims kas mėnesį pasikartoja moteriškųjų lytinių hormonų gamybos ir sekrecijos pokyčiai, o kartu vyksta ir kiaušidžių bei gimdos pokyčiai. Šis ciklas vadinamas mėnesinių ciklu ir vidutiniškai trunka 28 dienas, nors normali jo trukmė gali svyruoti nuo 21 iki 35 dienų6. Jis prasideda nuo gimdos gleivinės (vidinio dangalo) atsidalijimo ir pasišalinimo per makštį, vadinamo mėnesinėmis, arba menstruacijomis1.
„Ką visos turime bendro?
Visos einame savo keliu.“
Normalios mėnesinės
Mėnesinės prasideda bręstant, sulaukus maždaug 12–13 metų, jų ciklai kartojasi kas mėnesį ir baigiasi sulaukus menopauzės (maždaug 45–55 metų). Kas mėnesį pasikartojančius mėnesinių ciklus lemia hormonų koncentracijos svyravimai. Mėnesinių ciklo pradžia laikoma pirmoji mėnesinių diena. Mėnesinės yra maždaug 3–5 dienas trunkantis kraujavimas iš gimdos, nors nurodoma, kad normalių mėnesinių trukmė gali svyruoti net nuo 2 iki 7 dienų6. Mėnesinių metu moterys paprastai per dieną sunaudoja 3–6 higieninius įklotus arba tamponus3.
Kodėl vyksta mėnesinės?
Kiekvieną mėnesį moterų organizme keičiasi lytinių hormonų koncentracija. Pirmoje ciklo pusėje, veikiant folikulus stimuliuojančiam hormonui, kiaušidėse auga folikulai, kraujyje daugėja estrogenų (lytinių hormonų), atsisato gimdos gleivinė. Maždaug 14-ąją ciklo dieną, staiga padaugėjus liuteinizuojančio hormono, įvyksta ovuliacija – kiaušinėlis pašalinamas iš kiaušidžių. Tuomet daugėja hormono progesterono, ir gimda pradeda ruoštis priimti vaisių, toliau didindama gleivinės storį, jeigu kiaušinėlis būtų apvaisintas sperma. Neįvykus apvaisinimui, šis perteklinis gimdos gleivinės sluoksnis atsiskiria ir per makštį yra pašalinamas iš organizmo. Atsiskyrus gleivinės sluoksniui, prasideda kraujavimas, vadinamas mėnesinėmis, arba menstruacijomis1,2,6.
Mėnesinių ciklo sutrikimai
Pirmuosius 3 metus nuo atsiradimo mėnesinės paauglėms gali būti nereguliarios, ir tai yra normalu. Vėliau mėnesinių ciklas dažniausiai tampa reguliarus, kaip ir suaugusių moterų3.Tais atvejais, kai praėjus šiam laikotarpiui mėnesinės išlieka nereguliarios, tai gali būti susiję su tam tikra medicinine patologija. Tokiais atvejais reikia kreiptis į gydytoją, kad jis išsamiau ištirtų būklę ir, jei reikia, gydytų. Mėnesinių ciklo sutrikimams priskiriamas gausus kraujavimas, skausmo lydimas kraujavimas, kraujavimas tarp mėnesinių, kraujavimas rečiau nei kas 35 dienas arba dažniau nei kas 21 dieną, vėluojančios mėnesinės ir negausus kraujavimas mėnesinių metu4.
Galimos higienos priemonės
Per mėnesines moterys dažniausiai naudojasi higieniniais įklotais ir tamponais. Jeigu gyvenama skurdžiau, naudojamasi audinio skiautėmis. Dabar siūloma nesugeriamoji daugkartinio naudojimo priemonė – menstruacinė taurelė. Ji įdedama į makštį, kurioje surenka menstruacijų kraują. Po to ją galima ištraukti, išplauti ir naudoti pakartotinai. Ją galima naudoti 5 metus5.
-
Šaltiniai