Mėnesinių kraujo krešuliai

period-blood-clots

Nedideli kraujo krešuliai per mėnesines yra normalus reiškinys. Jų susidarymą lemia fiziologiniai (hormoniniai) veiksniai, paprastai krešulių susidaro gausiai kraujuojant. Vis dėlto dideli mėnesinių kraujo krešuliai gali būti ligos požymis, todėl pastebėjus didelius krešulius reikėtų kreiptis į gydytoją.

Mėnesinių kraujo krešuliai yra kraujo ir gimdos audinių dalelių dariniai, kurie pasišalina su mėnesinių krauju ir atrodo kitaip nei žaizdų kraujo krešuliai1. Įprastai per mėnesines pasišalina perteklinis gimdos gleivinės sluoksnis ir išsiskiria krešėjimą slopinančių medžiagų, padedančių ardyti sutirštėjusį kraują. Kartais dėl gausaus kraujavimo organizmas nepagamina reikiamo krešėjimą slopinančių medžiagų kiekio, todėl susiformuoja mėnesinių kraujo krešuliai2,3.

Kokie mėnesinių kraujo krešuliai yra normalūs, o kokie – ne?

Jei per mėnesines pasirodę kraujo krešuliai yra mažesni nei 50 centų moneta, pasitaiko retai ir dažniausiai tik mėnesinių ciklo pradžioje, yra šviesiai ar tamsiai raudonos spalvos, nerimauti nereikėtų.

Nenormalūs mėnesinių krešuliai paprastai yra didesni kaip 50 centų moneta ir susidaro ne tik mėnesinių ciklo pradžioje2.

Mėnesinių kraujo krešulių susidarymo priežastys

Mėnesinių kraujo krešulių gali susidaryti, kai gausiai kraujuojama, ir tai gali lemti normalūs hormoniniai veiksniai (estrogenų ir progesterono koncentracijų kraujyje svyravimai). Vis dėlto gausaus mėnesinių kraujavimo su krešuliais priežastys kartais gali būti tam tikros ligos ir būklės:

  • gimdoje susidariusios kliūtys (pvz., fibroidai, endometriozė, adenomiozė, piktybiniai navikai), dėl kurių gimda padidėja, prisipildo daug kraujo, yra spaudžiama gimdos sienelė, todėl gimda negali susitraukti ir gausiai kraujuojama;
  • hormonų disbalansas, kai sutrinka estrogenų ir progesterono pusiausvyra, todėl gali būti gausiai kraujuojama;
  • persileidimas, kuris neretai įvyksta moteriai net nežinant, kad ji buvo pastojusi, ir sukelia gausų kraujavimą;
  • kraujo krešėjimo sutrikimai, lemiantys gausų mėnesinių kraujavimą2.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jeigu per mėnesines gausiai kraujuojama (tamponą ar įklotą reikia keisti kas 2 valandas arba dažniau) ir (arba) pastebima didesnių kaip 50 centų moneta krešulių, reikia kreiptis į gydytoją, kad jis išsiaiškintų priežastį ir laiku paskirtų gydymą. Tai padeda išvengti galimų komplikacijų2.

Svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją, jei kartu pasireiškia ir kitų požymių, tokių kaip stiprus mėnesinių skausmas, mažakraujystė (lengvai susidaro mėlynės), dėl stipraus staigaus kraujavimo sutepami drabužiai ar patalynė ir (arba) pastebima, kad krešuliai darosi vis didesni4.

Mėnesinių ciklas

Mėnesinių ciklui būdingi cikliški pokyčiai, kiekvieną mėnesį vykstantys vaisingo amžiaus moterų organizme. Sužinoti daugiau apie mėnesinių ciklą.