Kas yra karščio bangos?
Moterims pasireiškiančios karščio bangos – tai staiga kylantis karščio pojūtis kūne, trunkantis 1–5 minutes. Tai yra dažniausias varginantis menopauzės požymis.
Karščio bangos yra dažniausias menopauzės požymis. Jos apibūdinamos staigiu karščio pojūčiu kūne. Prasidėjus karščio bangai, moterys dažniausiai jaučia padidėjusį prakaitavimą, parausta skruostai. Po kurio laiko kūno temperatūra nukrinta ir darosi šalta. Staiga pakilus kūno temperatūrai, neretai padažnėja ir pulsas1–4.
Kodėl kyla karščio bangos?
Artėjant menopauzei, organizme susilpnėja estrogenų gamyba ir sekrecija, todėl padidėja folikulus stimuliuojančio hormono koncentracija. Manoma, kad sumažėjus estrogenų koncentracijai kūno temperatūrą reguliuojanti smegenų dalis, vadinama pagumburiu, tampa jautresnė nedideliems temperatūros pokyčiams ir, net nežymiai padidėjus kūno temperatūrai, pagumburis sukelia karščio bangą, kad atvėsintų organizmą. Karščio bangos yra ankstyviausias moterų perimenopauzės požymis1–4.
Karščio bangų trukmė
Karščio bangų trukmė kiekvienai moteriai skiriasi – kiekvienas epizodas gali trukti nuo 1 iki 5 minučių. Be to, moteris gali patirti vieną arba daugiau karščio bangų epizodų per dieną. Vienos moterys karščio bangas patiria dieną, o kitos – naktį1–4.
Kada jums prasidės karščio bangos?
Karščio bangos gali prasidėti iki menopauzės likus keleriems metams ar mėnesiams. Kai kurioms moterims karščio bangos prasideda ketvirtąjį gyvenimo dešimtmetį, o kai kurioms – likus vos keliems mėnesiams iki menopauzės. Jos gali trukti kelis mėnesius, tačiau pasitaiko atvejų, kai tęsiasi ir keletą metų po menopauzės1–4.
Kiti karščio bangas sukeliantys veiksniai
Nors karščio bangų priežastis paprastai yra hormonų pokyčiai moters organizme, jų išsivystymui ir stiprumui įtakos taip pat gali turėti:
- kofeino vartojimas;
- stresas / įtampa;
- nepatogūs ir ankšti drabužiai;
- alkoholio vartojimas;
- rūkymas;
- aštrus maistas;
- maistas, kuriame yra mononatrio glutamato (MNG);
- tam tikri vaistai;
- karščiavimas;
- kai kurios ligos, pavyzdžiui, skydliaukės funkcijos sutrikimai, kiaušidžių veiklos sutrikimai, cukrinis diabetas, tuberkuliozė ir vėžys.
Kaip palengvinti karščio bangas?
Daliai moterų karščio bangos nėra labai intensyvios ir nieko daryti nereikia. Vis dėlto pastebėta, kad šį menopauzės požymį galima palengvinti pakoregavus gyvenseną į sveikesnę. Jeigu moteris netoleruoja karščio bangų epizodų ir jie pernelyg vargina, visada pravartu pasitarti su savo gydytoju ar gydytoju ginekologu.
Jei karščio bangos ir (arba) kiti hormonų nepakankamumo simptomai ypač vargina ir trikdo gyvenimo kokybę, gydytojas gali skirti pakaitinę hormonų terapiją (PHT). PHT padeda moterims išvengti karščio bangų, gali palengvinti ir kitus hormonų nepakankamumo simptomus. Vis dėlto, pradedant gydymą, labai svarbu įvertinti PHT riziką ir naudą5.
Karščio bangų prevencija
Karščio bangas menopauzės laikotarpiu patiria dauguma moterų. Jų išvengti yra sunku. Vis dėlto savijautą gali labai palengvinti natūralios priemonės. Tai gyvensenos korekcija, laisvų ir patogių drabužių dėvėjimas, bet kokios įtampos vengimas, reguliari mankšta, kofeino ir alkoholio vartojimo sumažinimas, rūkymo atsisakymas. Jeigu yra dar kitų sveikatos sutrikimų, rekomenduojama pasikonsultuoti su savo gydytoju ar gydytoju ginekologu. Moterims rekomenduojama būti vėsesnėje aplinkoje, nesimaudyti karštame duše. Kartais simptomus gali palengvinti pridedamas šalto gelio paketas. Karščio bangas mažina bet koks reguliarus fizinis krūvis, pavyzdžiui, vaikščiojimas, bėgiojimas, plaukimas ir šokiai1–4.
-
Šaltiniai