Kas yra naktinis prakaitavimas?

menopause-symptoms-night-sweats

Naktinis prakaitavimas, kai nuo gausaus prakaito miegant sušlampa drabužiai, patalynė ir sutrinka miegas, yra dažnas menopauzės požymis.

Perimenopauzės ir menopauzės laikotarpiu moterys dažnai patiria stiprų prakaitavimą naktį, kai netgi miegant vėsioje patalpoje nuo gausaus prakaitavimo sušlampa drabužiai, patalynė ir neretai sutrinka miegas. Tai vadinama naktiniu prakaitavimu. Moterys, kurios per menopauzę patiria karščio bangas, dažniausiai patiria ir naktinį prakaitavimą. Vis dėlto kai kuriais atvejais naktinis prakaitavimas yra susijęs ne su (peri)menopauze, o su sveikatos sutrikimais1–3.

Ar naktinis prakaitavimas yra menopauzės požymis?

Jeigu moteris ketvirtąjį ar penktąjį gyvenimo dešimtmetį patiria naktinį prakaitavimą, jai yra kitų menopauzės požymių ir nėra jokios kitos medicininės būklės, kuri galėtų sukelti naktinį prakaitavimą, šio prakaitavimo priežastis gali būti menopauzė1–3.

Ar naktinį prakaitavimą patiria visos menopauzės sulaukusios moterys?

Naktinis prakaitavimas yra labai būdingas moterims penktojo gyvenimo dešimtmečio pabaigoje ir šeštojo dešimtmečio pradžioje, tačiau tikrai ne visos moterys per menopauzę patiria naktinį prakaitavimą.

Kodėl ir kada pasireiškia naktinis prakaitavimas?

Artėjant menopauzei, moters organizme vyksta su hormonais susiję pokyčiai, turintys įtakos moters fizinei ir emocinei sveikatai: sumažėja estrogeno bei progesterono koncentracijos ir padidėja folikulus stimuliuojančio hormono (FSH) koncentracija. Pagrindinė naktinio prakaitavimo priežastis yra hormono estrogeno koncentracijos mažėjimas1–3.

Naktinį prakaitavimą sukelia kūno temperatūros pakilimas ir staigus jos kritimas. Kraujagyslės išsiplečia, visame kūne kyla staigi karščio banga, todėl stipriai prakaituojama, po to kraujagyslės susitraukia ir neretai jaučiama panaši į šaltkrėtį būsena1–3.

Naktinis prakaitavimas gali prasidėti likus keleriems metams ar keletui mėnesių iki menopauzės. Kai kurios moterys naktinį prakaitavimą patiria ketvirtąjį gyvenimo dešimtmetį, o kai kurios – likus keliems mėnesiams iki menopauzės1–3.

Naktinio prakaitavimo trukmė

Naktinio prakaitavimo trukmė įvairioms moterims gali skirtis. Jis gali trukti nuo vienos iki maždaug penkių minučių ir paprastai pasireiškia po karščio bangos epizodo1–3.

Kas sukelia naktinį prakaitavimą?

Be menopauzės ir perimenopauzės, naktinį prakaitavimą gali sukelti šios priežastys:

 • karščiavimas, peršalimas, gripas;
 • infekcinės ligos: tuberkuliozė, AIDS;
 • bakterinės infekcijos: endokarditas (vidinio širdies dangalo uždegimas), osteomielitas (kaulų čiulpų uždegimas), pūlingas abscesas;
 • endokrininės sistemos ligos: pernelyg aktyvi skydliaukė, cukrinis diabetas, endokrininiai navikai;
 • piktnaudžiavimas alkoholiu, kvaišalų vartojimas;
 • neurologiniai sutrikimai: autonominių nervų pažeidimas, siringomielija (nugaros smegenų cista), insultas;
 • nerimas, panikos epizodai;
 • gastroezofaginio refliukso liga (virškinimo trakto liga);
 • obstrukcinė miego apnėja (miego sutrikimas);
 • vėžys: leukemija arba limfoma;
 • šalutinis vaistų nuo vėžio poveikis;
 • šalutinis kai kurių kitų vaistų, pvz., antidepresantų, vaistų nuo diabeto, steroidų ir kt., poveikis;
 • hiperhidrozė (be jokios žinomos medicininės priežasties sustiprėjęs prakaitavimas)3.

Kadangi naktinis prakaitavimas gali būti susijęs ne tik su (peri)menopauze, bet ir su ligomis, jei prakaitavimas vargina ir yra susijęs su kitais simptomais, svarbu kreiptis į gydytoją, kuris nustatys pagrindinę jo priežastį.

Kaip palengvinti naktinį prakaitavimą ir jo išvengti?

Naktinį prakaitavimą gali palengvinti tam tikros priemonės: gyvenimo būdo pokyčiai, laisvų ir patogių drabužių dėvėjimas, bet kokios įtampos vengimas, reguliari mankšta, kofeino ir alkoholio vartojimo sumažinimas. Moterys gali stengtis būti vėsesnėje aplinkoje, vengti karšto dušo, mesti rūkyti5.
Jei naktinis prakaitavimas pasireiškia kartu su kitais hormonų nepakankamumo simptomais, gydytojas gali rekomenduoti pakaitinę hormonų terapiją (PHT). PHT padeda moterims išvengti naktinio prakaitavimo, gali palengvinti ir kitus hormonų nepakankamumo simptomus. Vis dėlto, pradedant gydymą, labai svarbu įvertinti galimą PHT riziką ir naudą4.

Kaip palengvinti menopauzės požymius

Kai vargina menopauzės požymiai, yra būdų juos palengvinti ir pagerinti gyvenimo kokybę. Skaityti daugiau, kaip palengvinti menopauzės požymius.

„Estromineral Serena Plus“

„Estromineral Serena Plus“ yra maisto papildas su sojų izoflavonais, probiotikais, magnolijų ekstraktu, vitaminu D3, kalciu, magniu ir tikrųjų skaistminų ekstraktu, kuris padeda palaikyti normalią būklę menopauzės laikotarpiu. Skaityti daugiau apie „Estromineral Serena Plus“.