Nemiga menopauzės laikotarpiu
Nemiga menopauzės laikotarpiu yra dažnas požymis, kai moteriai sunku užmigti arba miegoti visą naktį. Nemiga gali būti siejama ir su karščio bangomis.
Nemiga menopauzės laikotarpiu yra dažnas požymis, kai vakare būna sunku užmigti, naktį dažnai pabundama ir sunkiai vėl užmiegama, miegas nesuteikia poilsio, tad jaučiamas nuovargis atsibudus ir tampa sunku susikaupti bei išlaikyti dėmesį. Su menopauze susijusi nemiga sumažina energingumą, sukelia nuotaikos svyravimus ir daro įtaką sveikatai, darbingumui ir gyvenimo kokybei1.
Kokios yra nemigos menopauzės laikotarpiu priežastys?
Perimenopauzės laikotarpiu pastebimi pagumburio, hipofizės ir kiaušidžių gaminamų hormonų (labiausiai estrogenų ir progesterono) koncentracijų svyravimai. Progesteronas yra lytinis hormonas, turintis raminamųjų bei nerimą slopinančių savybių1. Sutrikus šio hormono gamybai ir sekrecijai, gali sutrikti miegas2. Dėl sumažėjusios estrogenų koncentracijos sutrinka pastovios kūno temperatūros palaikymas1,3. Pagumburyje esantis temperatūros reguliavimo centras ir smegenų miego reguliavimo centrai yra glaudžiai susiję, todėl estrogenų koncentracijos svyravimai netiesiogiai veikia miego reguliavimo centrą1. Be to, miegą gali trikdyti ir vazomotoriniai simptomai, tokie kaip naktinis prakaitavimas ir karščio bangos3,4.
Perimenopauzės laikotarpiu moterims pasireiškiančios nemigos sunkumui turi įtakos įtampa, fizinė ir psichinė sveikata, pasitenkinimas gyvenimu, įsitraukimas į socialinę veiklą, fizinis aktyvumas, nuotaika, psichotropinių vaistų vartojimas ir santykiai su partneriu bei šeima5.
Kaip karščio bangos ir naktinis prakaitavimas sukelia nemigą?
Karščio bangos – tai kūno temperatūros pakilimas ir staigus jos kritimas, dažnai sukeliantis naktinį prakaitavimą, nuo kurio pabundama. Prireikia tam tikro laiko, kol vėl užmiegama2. Literatūros šaltiniuose teigiama, kad palengvinus karščio bangas ir naktinį prakaitavimą smarkiai pagerėja miego kokybė4.
Su nemiga susijusi rizika
Nemiga gali veikti moterį tiek psichologiškai, tiek ir fiziškai. Žmonės, kuriuos vargina nemiga, skundžiasi prasta gyvenimo kokybe. Be to, dėl nemigos galimos šios problemos1–3:
- psichinės sveikatos sutrikimai, tokie kaip nerimo sutrikimas, depresija arba priklausomybę sukeliančių vaistų vartojimas;
- sumažėjęs darbingumas;
- padidėjusi lėtinių ligų, tokių kaip hipertenzija ir širdies ligos, rizika arba jų pasunkėjimas.
Kaip išvengti karščio bangų miegant ir naktinio prakaitavimo?
Jeigu karščio bangos ir (arba) naktinis prakaitavimas neleidžia miegoti, pirmiausia išbandykite šias priemones2:
- miegoti eikite vilkėdamos neprigludusius drabužius, su kuriais būtų vėsiau;
- gerai vėdinkite miegamąjį, kad naktį neprakaituotumėte ir tai netrikdytų miego;
- venkite maisto produktų, kurie gali sukelti prakaitavimą (aštrių produktų), ypač prieš pat miegą.
Kaip palengvinti su menopauze susijusią nemigą?
Su menopauze susijusią nemigą kartais galima palengvinti pakeitus gyvenseną. Reikėtų2,6:
- laikytis miego režimo: eiti miegoti ir keltis kasdien tuo pačiu laiku;
- bent valandą prieš miegą stengtis atsipalaiduoti, pvz., paskaityti knygą arba išsimaudyti vonioje (bet vengti labai karštos vonios);
- užtikrinti, kad miegamajame būtų tamsu ir ramu, pvz., užtraukti naktines užuolaidas;
- miegoti ant patogaus čiužinio, pasirinkti patogias pagalves bei antklodę;
- vengti numigti dieną, net jei prieš tai buvo prastai miegota naktį;
- kasdien mankštintis, bet vengti tai daryti bent 4 valandas prieš miegą;
- prieš miegą nežiūrėti televizoriaus ir nesinaudoti išmaniaisiais prietaisais, pvz., išmaniuoju telefonu, nes ryški ekrano šviesa skatina budrumą;
- daug neprisivalgyti prieš miegą;
- bent 6 valandas prieš einant miegoti vengti kofeino, nikotino ir alkoholio.
Nemigai palengvinti kartais taikoma kognityvinė (pažintinė) elgesio terapija, specialiai skirta šiai problemai. Tai gydymo būdas, kuris padeda pašalinti miegą trikdančias neigiamas mintis ir veiksmus7.
Jei nemigos nepavyksta išvengti taikant jau minėtus būdus ir vargina kiti menopauzės požymiai, reikia kreiptis į gydytoją. Jis, įvertinęs naudą bei riziką, gali skirti pakaitinę hormonų terapiją (PHT) ir (arba) migdomųjų vaistų. Vis dėlto šiuos vaistus reikia vartoti atsargiai, nes ilgalaikis vartojamas siejamas su nepageidaujamais reiškiniais ir (arba) priklausomybe.7
-
Šaltiniai