Ar menopauzės laikotarpiu normalu patirti nereguliarų kraujavimą iš gimdos?

Perimenopauzės laikotarpiu dėl lytinių hormonų koncentracijos organizme pokyčių mėnesinių ciklas gali būti labai nereguliarus, ir tai yra normalu. Vis dėlto kraujavimas po menopauzės nėra normalus reiškinys, todėl reikia pasitarti su gydytoju.
Perimenopauzės laikotarpiu moterims gali būti nereguliarus mėnesinių ciklas. Pomenopauzės laikotarpiu moterys paprastai nekraujuoja, nes menopauzė apibūdinama kaip mėnesinių išnykimas visam laikui, kurį rodo mėnesinių nebuvimas 12 mėnesių iš eilės. Dėl kraujavimo po menopauzės būtina kreiptis į gydytoją1,2.
Kodėl perimenopauzės laikotarpiu mėnesinių ciklas tampa nereguliarus?
Kiaušidžių senėjimas siejamas su kiaušidžių folikulų kokybės ir kiekio mažėjimu bei lytinių hormonų koncentracijos pokyčiais, kurie turi įtakos mėnesinių trukmei ir dažniui. Perimenopauzės laikotarpiu, kuris trunka 2–8 metus iki menopauzės, mėnesinių ciklas gali būti nereguliarus3. Šiuo laikotarpiu kartais gali nebevykti ovuliacija, todėl gali būti kraujavimo trukmės ir dažnio sutrikimų. Pats kraujavimas būna ne toks gausus arba jo visai nebūna. Vis dėlto, jei moteris yra nutukusi ar yra gimdos fibroidų, kraujavimas gali būti ir stiprus. Ankstyvuoju perimenopauzės laikotarpiu mėnesinių ciklo intervalas paprastai sutrumpėja, o vėlesniu – pailgėja2.
Kas gali sukelti kraujavimą po menopauzės?
Negalima pamiršti, kad nereguliarus kraujavimas ne visada yra normalus fiziologinis reiškinys, ypač jei toks kraujavimas atsiranda jau įvykus menopauzei. Jį gali sukelti ne tik lytinių hormonų pokyčiai, bet ir daugybė kitų priežasčių, įskaitant sunkias ligas. Tai gali būti:
- piktybiniai navikai: gimdos kaklelio, gimdos gleivinės, makšties, kiaušidžių vėžys;
- uždegimai ir infekcijos: gimdos kaklelio uždegimas (cervicitas), gimdos gleivinės uždegimas (endometritas), uždegiminė dubens liga, makšties uždegimas (vaginitas), gonorėja;
- kitos ligos ir būklės: gimdos gleivinės įaugimas į raumeninį gimdos sluoksnį (adenomiozė), gimdos arba jos kaklelio polipai, gimdos fibroidai, gimdos gleivinės hiperplazija, gimdos arba makšties gleivinės suplonėjimas (atrofija);
- kai kurių vaistų vartojimas, pavyzdžiui, pakaitinė hormonų terapija (PHT).
Pomenopauzės laikotarpiu kraujavimas iš makšties yra pagrindinis gimdos gleivinės vėžio simptomas, pasireiškiantis daugiau nei 90 procentų šia liga sergančių moterų2. Atsižvelgiant į rizikos veiksnius, nuo 1 iki 14 procentų pomenopauzinį kraujavimą patiriančių moterų gali sirgti gimdos gleivinės vėžiu2.
Kada kreiptis į gydytoją?
Perimenopauzė: nenormalų kraujavimą iš makšties patiriančios ir apie menopauzės laikotarpiu taikomą hormonų terapiją (MHT) arba pakaitinę hormonų terapiją svarstančios moterys, prieš pradėdamos gydymą, turi pasikonsultuoti su gydytoju3.
Pomenopauzinis kraujavimas MHT / PHT nevartojančioms moterims: pomenopauzės laikotarpiu bet kokį kraujavimą iš makšties reikia atidžiai įvertinti ir atlikti siūlomus tyrimus3.
Kraujavimas, pasireiškiantis moterims, cikliškai vartojančioms MHT: tikėtina, kad moterims, cikliškai vartojančioms MHT, nutraukus šiuos vaistus, pasireikš kraujavimas. Jeigu kraujavimo numatytu laikotarpiu nėra, jis nėra numatomas arba yra per stiprus, būtina kreiptis į gydytoją detaliam ištyrimui3.
Po 6 mėnesių nuolatinės sudėtinės menopauzės metu taikomos hormonų terapijos (NSMHT) vartojimo kurso: jeigu moteris patiria kraujavimą iš makšties po 6 mėnesių trukmės NSMHT vartojimo kurso, ji turi pasikonsultuoti su ginekologu3.
-
Šaltiniai
- Damle RP, Dravid NV, Suryawanshi KH, Gadre AS, Bagale PS, Ahire N. Clinicopathological spectrum of endometrial changes in perimenopausal and post-menopausal abnormal uterine bleeding: a 2 years study. J Clin Diag Res. 2013 Dec;7(12):2774-6.
- Voorhis BJV, Santoro N, Harlow S, Crawford SL, Randolph J. The relationship of bleeding patterns to daily reproductive hormones in women approaching menopause. Obstet Gynecol. 2008 Jul;112(1):101-8.
- Freeman EW, Sammel MD, Gracia CR, Kapoor S, Lin H, Liu L, Nelson DB. Follicular phase hormone levels and menstrual bleeding status in the approach to menopause. Fertil Steril. 2005 Feb;83(2):383-92.
- Postmenopausal bleeding. Menopause.org. Available at: https://www.menopause.org.au/hp/nams-2017/1046-postmenopausal-bleeding. Accessed on Nov 14, 2018.
- Peri and postmenopausal bleeding. Available at: https://www.menopause.org.au/images/stories/infosheets/docs/AMS_Peri_and_postmenopausal_bleeding_including_breakthrough_on_MHT.pdf. Accessed on 14 Nov, 2018.
- Postmenopausal bleeding. NHS. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/post-menopausal-bleeding/. Accessed on 14 Nov, 2018.
Kaip palengvinti menopauzės požymius
Kai vargina menopauzės požymiai, yra būdų juos palengvinti ir pagerinti gyvenimo kokybę. Skaityti daugiau, kaip palengvinti menopauzės požymius.
„Estromineral Serena Plus“
„Estromineral Serena Plus“ yra maisto papildas su sojų izoflavonais, probiotikais, magnolijų ekstraktu, vitaminu D3, kalciu, magniu ir tikrųjų skaistminų ekstraktu, kuris padeda palaikyti normalią būklę menopauzės laikotarpiu. Skaityti daugiau apie „Estromineral Serena Plus“.