Kas sukelia svorio padidėjimą menopauzės laikotarpiu?
Svorio padidėjimui menopauzės laikotarpiu turi įtakos keletas veiksnių, pavyzdžiui, hormonų koncentracijos pokyčiai, senėjimas ir gyvenimo būdo bei genetiniai veiksniai. Kai kurioms moterims svorio padidėjimo rizika menopauzės laikotarpiu yra didesnė.
Svorio padidėjimas yra dažnas menopauzės požymis, be to, svoris moterims neretai padidėja prieš menopauzę, menopauzės laikotarpiu ir po jos.
Kas lemia svorio padidėjimą menopauzės laikotarpiu?
Metams bėgant, raumenų masė paprastai mažėja, o riebalų – didėja. Sumažėjus raumenų masei, organizmui reikia mažiau kalorijų, todėl sunku išlaikyti sveikatai palankų kūno svorį. Be to, kai moteriai nebevyksta mėnesinių ciklas ir nebebūna daug energijos eikvojančios geltonkūnio fazės, sulėtėja medžiagų apykaita ramybės būsenoje. Hormonų estrogenų koncentracijos sumažėjimas labiau skatina riebalų kaupimąsi pilvo srityje nei šlaunų ir blauzdų srityje. Svorio padidėjimui menopauzės laikotarpiu turi įtakos ir tokie gyvensenos veiksniai, kaip nevisavertė mityba (sulaukus menopauzės, neretai kinta mitybos įpročiai), fizinio krūvio trūkumas (menopauzės sulaukusios moterys paprastai turi mažiau fizinės veiklos) ir nepakankama miego trukmė naktį (menopauzės laikotarpiu moteris neretai vargina nemiga)1,2. Šie veiksniai nulemia teigiamą energijos balansą ir svorio padidėjimą2.
Ar pakaitinė hormonų terapija (PHT) menopauzės laikotarpiu gali sukelti svorio padidėjimą?
Kai kurios moterys svorio priauga per perimenopauzę arba pomenopauziniu laikotarpiu ir yra linkusios tai sieti su joms paskirtais gydymo būdais, pavyzdžiui, hormonų terapija. Nėra patikimų mokslinių įrodymų, kad pakaitinė hormonų terapija sukelia svorio padidėjimą menopauzę patiriančioms moterims. Pagrindinės tokių moterų kūno svorio padidėjimo priežastys yra senėjimas ir gyvenimo būdas3–4.
Su svorio padidėjimu susijusi rizika
Svorio didėjimas gali skatinti nutukimą, kuris yra svarbiausias cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų (pavyzdžiui, koronarinės širdies ligos, insulto ir infarkto), raumenų ir kaulų sistemos patologijų (pavyzdžiui, osteoartrito) ir tam tikrų tipų vėžio (pavyzdžiui, gimdos gleivinės ir krūties) rizikos veiksnys1.
Nutukimas neigiamai veikia ir psichosocialinį funkcionavimą. Nutukusios moterys dažniau serga depresija, yra menkesnės savivertės, sumažėja jų fizinis pajėgumas, gebėjimas sėkmingai dalyvauti socialinėje veikloje. Apibendrinant galima teigti, kad nutukimas turi neigiamą įtaką gyvenimo kokybei1.
Svorio kontroliavimas menopauzės laikotarpiu
Siekiant išlaikyti moters gyvenimo kokybę, perimenopauzės, menopauzės ir pomenopauziniu laikotarpiu moterims labai svarbu kontroliuoti svorį ir išvengti jo padidėjimo. Pagrindiniai svorio kontroliavimo būdai yra sveika mityba ir fizinis aktyvumas3.
Vis dėlto svorį menopauzės laikotarpiu reikia mažinti atidžiai stebint gydytojui, nes tai gali paspartinti raumenų masės mažėjimą4.
-
Šaltiniai