Kas yra gimdos skausmas?

Gimdos skausmui pirmiausia būdingas skausmas apatinėje pilvo dalyje. Skausmas gali išsivystyti dėl keleto priežasčių. Dažniausiai tai – endometriozė, menstruacijos, kiaušidžių cistos ir kiaušidžių vėžys. Gimdos skausmo gydymas priklauso nuo jį sukėlusios priežasties, stiprumo ir dažnio.
Gimdos skausmas gali būti nestiprus, vidutinio stiprumo arba stiprus. Jis gali būti nuolatinis arba protarpinis. Gimdos skausmas gali būti aštrus ir duriantis, juntamas konkrečiame taške / vietoje arba gali būti jaučiamas kaip nedidelis išplitęs skausmas1,2. Skausmas gali plisti į nugaros apačią, sėdmenis ir šlaunis. Gimdos skausmas gali pasireikšti ir tam tikrais momentais, pavyzdžiui, šlapinantis, per menstruacijas, lytinių santykių metu ir panašiai1,3.
Gimdos skausmo priežastys
Gimdos skausmą gali sukelti tokios būklės kaip adenomiozė, su nėštumu susijusios būklės, endometriozė, uždegiminė žarnų liga, dirgliosios žarnos sindromas, menstruaciniai spazmai, persileidimas, kiaušidžių cistos, kiaušidžių vėžys, lytinių organų infekcija ir gimdos fibroidai4.
Kaip apibūdinti skausmą gydytojui?
Tikslus skausmo apibūdinimas padeda gydytojui (ginekologui) nustatyti tikrąją skausmo priežastį ir nuspręsti dėl tinkamo gydymo parinkimo. Remiantis Europos urologijos asociacijos (EUA) gairėmis, lėtinis pilvo skausmas apibūdinamas kaip lėtinis arba nuolatinis skausmas pilve, pasireiškiantis tiek vyrams, tiek moterims. Neretai šis skausmas turi neigiamą įtaką pažintinėms funkcijoms, elgsenai, lytiniam gyvenimui, emocinei būklei, taip pat gali būti siejamas su simptomais, būdingais šlapimo takų, lytinės sistemos, virškinimo trakto, dubens dugno ir ginekologinėms patologijoms5. Gydytojui būtina nurodyti skausmo trukmę, dažnį ir stiprumą, tikslią jo vietą (ar skausmas juntamas vienoje vietoje, ar plinta į gretimas sritis), skausmą lengvinančią arba sunkinančią veiklą ir tam tikrus dalykus, kurie sukelia skausmą6.
Gimdos skausmo diagnozė
Skausmo įvertinimas gydytojui (ginekologui) gali suteikti informacijos apie skausmo tipą ir priežastį. Fizinio pilvo srities ištyrimo metu įvertinama, ar nėra pakitimų, galinčių sukelti pilvo skausmą. Prireikus atliekami papildomi tyrimai (kraujo ir (arba) šlapimo tyrimai, detalesnis pilvo ištyrimas)6.
Pilvo srities ultragarsinis tyrimas (ultrasonografija) yra diagnostikos metodas, kai garso bangomis tiriami organai ir audiniai. Atliekant šį tyrimą, gali būti nustatytos cistos kiaušidėse, gimdoje ir kiaušintakiuose6,7.
Pilvo laparoskopija yra nesudėtinga chirurginė procedūra, per kurią pilvo sritis tiriama laparoskopu, padarius mažus pjūvius žemiau bambos. Tai padeda nustatyti nenormalius audinius, infekciją ir endometriozę6,7.
Pilvo magnetinio rezonanso tyrimas (MRT) yra vaizdinimo tyrimas, kurio metu, pasitelkus magnetines ir radijo bangas, tiriami vidaus organai, ieškoma nenormalių audinių ir darinių6,7.
Tiriant šlapimo pūslę, atliekama cistoskopija, tiriant žarnyną – kolonoskopija6.
Kaip gydomas gimdos skausmas?
Pilvo skausmo gydymas priklauso nuo jo priežasties, stiprumo ir dažnio. Skausmą malšinti padeda vaistai nuo skausmo, raumenis atpalaiduojantys preparatai ir antidepresantai. Hormonų terapija skiriama skausmui, kuris išsivysto dėl tokių būklių kaip endometriozė ir menstruacijos, gydyti. Jeigu skausmą sukelia infekcija, skiriami antibiotikai7.
Jeigu skausmas yra išplitęs į raumenis ir jungiamąjį audinį, jį palengvina fizinė terapija, pavyzdžiui, tempimo pratimai, masažas ir kitos atsipalaidavimo metodikos7.
Jeigu esama fibroidų arba nustatyta endometriozė, gali būti atliekama chirurginė operacija7.
Geresnių gydymo rezultatų, be vaistų, padeda pasiekti ir kartu teikiama pacientų konsultacija. Tokio derinio efektyvumas yra didesnis nei vien tik vaistų vartojimas7.
Kai kurioms moterims skausmą palengvina mitybos pakeitimas, taisyklinga laikysena ir reguliarus fizinis aktyvumas7.
Svarbu vengti įtampos, nes ji sustiprina skausmą. Atsipalaidavimo metodikos, pavyzdžiui, meditacija ir gilus kvėpavimas, padeda atsipalaiduoti, sumažina skausmą, nuramina mintis ir gerina miegą7.
-
Šaltiniai
- Pelvic Pain. MedlinePlus. Available at: https://medlineplus.gov/pelvicpain.html. Accessed on Nov 5, 2018.
- What are the symptoms of pelvic pain? NIH. Available at: https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pelvicpain/conditioninfo/symptoms. Accessed on Nov 5, 2018.
- How can I describe my pain to my health care provider? NIH. Available at Accessed on Nov 5, 2018.
- How is pelvic pain diagnosed? NIH. Available at: https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pelvicpain/conditioninfo/diagnosed. Accessed on Nov 5, 2018.
- Engeler D, Baranowski AP, Elneil S, et al. Guidelines on chronic pelvic pain: EAU guidelines. In27th European Association of Urology annual congress 2012 Feb 24 (pp. 24-28).
- Chronic pelvic pain in women. Mayo Clinic. Available at: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-pelvic-pain/diagnosis-treatment/drc-20354371. Accessed on Nov 5, 2018.
- How is pelvic pain treated? NIH. Available at: https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pelvicpain/conditioninfo/treatments. Accessed on Nov 5, 2018.
Mėnesinių skausmas
Mėnesinių arba menstruacijų skausmas – tai pulsuojantis spazmiškas skausmas pilvo apačioje, kurį mėnesinių laikotarpiu gali patirti moterys. Sužinoti daugiau apie mėnesinių skausmą.
Endometriozė
Endometriozė – tai skausminga būklė, kuomet vidinis gimdos dangalas (endometriumas) ima augti į gimdos išorę. Sužinoti daugiau apie endometriozę.